Vishay Sprague 195D475X0015E2T
Part No.:
195D475X0015E2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2208 (5521 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 15V 2208
Shipping
195D475X0015E2T Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 195D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
15 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.217" L x 0.083" W (5.50mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max):
0.067" (1.70mm)