Vishay Sprague 195D225X0004C2T
Part No.:
195D225X0004C2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0905 (2114 Metric)
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 4V 0905
Shipping
195D225X0004C2T Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 195D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.087" L x 0.045" W (2.21mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.39mm)