Vishay Sprague 173D565X5006VE3
Part No.:
173D565X5006VE3
Description:
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL
Shipping
173D565X5006VE3 Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
6 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)