Vishay Sprague 173D564X5020UW
Part No.:
173D564X5020UW
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 0.56UF 5% 20V AXIAL
Shipping
173D564X5020UW Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 173D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)