Diotec Semiconductor 1.5SMCJ90A
Part No.:
1.5SMCJ90A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Description:
TVS SMC 90V 1500W UNIDIR
Shipping
1.5SMCJ90A Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)