Diotec Semiconductor 1.5SMCJ5.0CA
Part No.:
1.5SMCJ5.0CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Description:
TVS SMC 5V 1500W BIDIR
Shipping
1.5SMCJ5.0CA Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5V
Voltage - Breakdown (Min):
6.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
9.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
163A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)