Diotec Semiconductor 1.5SMCJ16A
Part No.:
1.5SMCJ16A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Description:
TVS SMC 16V 1500W UNIDIR
Shipping
1.5SMCJ16A Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)