onsemi 1.5SMC75AT3
Part No.:
1.5SMC75AT3
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMC
Shipping
1.5SMC75AT3 Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64.1V
Voltage - Breakdown (Min):
71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)