Good-Ark Semiconductor 1.5SMC15A
Part No.:
1.5SMC15A
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS, UNI-DIR, 1500W, 15V, DO-214
Shipping
1.5SMC15A Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12.8V
Voltage - Breakdown (Min):
14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
70.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)