Diotec Semiconductor 1.5KE7.5CA
Part No.:
1.5KE7.5CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS D5.4X7.5 6.4V 1500W BIDIR
Shipping
1.5KE7.5CA Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.4V
Voltage - Breakdown (Min):
7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
139A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)