EIC SEMICONDUCTOR INC. 1.5KE51CAT/R
Part No.:
1.5KE51CAT/R
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO201
Shipping
1.5KE51CAT/R Information
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE6.8C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43.6V
Voltage - Breakdown (Min):
48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)