onsemi 1.5KE47AG
Part No.:
1.5KE47AG
Manufacturer:
onsemi
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL
Shipping
1.5KE47AG Information
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Series:
Mosorb™
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40.2V
Voltage - Breakdown (Min):
44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)