SMC Diode Solutions 1.5KE400CA
Part No.:
1.5KE400CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201AD
Shipping
1.5KE400CA Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)