Good-Ark Semiconductor 1.5KE36CA
Part No.:
1.5KE36CA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package:
DO-201AE, Axial
Description:
TVS, BI-DIR, 1500W, 36V, DO-201A
Shipping
1.5KE36CA Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30.8V
Voltage - Breakdown (Min):
34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)