Good-Ark Semiconductor 1.5KE300A
Part No.:
1.5KE300A
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AE, Axial
Description:
TVS, UNI-DIR, 1500W, 300V, DO-20
Shipping
1.5KE300A Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
256V
Voltage - Breakdown (Min):
285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)