Diotec Semiconductor 1.5KE22CA
Part No.:
1.5KE22CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS D5.4X7.5 18.8V 1500W BIDIR
Shipping
1.5KE22CA Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18.8V
Voltage - Breakdown (Min):
20.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
30.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)