Diotec Semiconductor 1.5KE170A
Part No.:
1.5KE170A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
TVS D5.4X7.5 145V 1500W UNIDIR
Shipping
1.5KE170A Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
145V
Voltage - Breakdown (Min):
162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)