onsemi 1.5KE16ARL4G
Part No.:
1.5KE16ARL4G
Description:
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL
Shipping
1.5KE16ARL4G Information
Series:
Mosorb™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13.6V
Voltage - Breakdown (Min):
15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
67A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)