Good-Ark Semiconductor 1.5KE100CA
Part No.:
1.5KE100CA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AE, Axial
Description:
TVS, BI-DIR, 1500W, 94V, DO-201A
Shipping
1.5KE100CA Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
1.5KE100CA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85.5V
Voltage - Breakdown (Min):
95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)